Harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem – jak przygotować się na święta?

Harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem – jak przygotować się na święta?

Święta to wyjątkowy czas kojarzony z radością i odpoczynkiem w rodzinnym gronie. Jednak zanim to nastąpi, czeka nas niemały wysiłek włożony w przygotowania do tych dni. Aby kupowanie prezentów, sprzątanie mieszkania i szykowanie świątecznych potraw przebiegło sprawnie i nie przytłoczyło nas zanadto, warto stworzyć domowy harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem. Dowiedzmy się, jakie potrawy można przygotować wcześniej i jak to zrobić, by napracować się jak najmniej.

Kalendarz prac przed Bożym Narodzeniem

Harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem – jak przygotować się na święta?

Dla wielu osób okres przedświąteczny to walka z czasem i duży stres spowodowany niepewnością, czy zdążymy ze wszystkim i czy nie zapomnimy o niczym ważnym. Aby zadbać o swój komfort psychiczny i czerpać prawdziwą radość z tego magicznego czasu, warto nawet kilka tygodni wcześniej zastanowić się nad tym, co przygotować na Święta Bożego Narodzenia, a następnie skrupulatnie spisać listę zadań. Odnosi się to również do potraw, które chcemy zaserwować na świątecznym stole.

Potrawy na święta – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jeżeli zrobiliśmy już kulinarne plany i wiemy już, co zrobić na Wigilię oraz na pozostałe świąteczne dni, pora na rozplanowanie, co kiedy będziemy robić. Warto wiedzieć, że wiele potraw możemy przygotować dużo wcześniej i przechowywać je w lodówce lub zamrażarce. Dzięki temu nie odczujemy tak dużego zmęczenia gotowaniem, a w kuchni zapanuje większy porządek. Nie trzeba obawiać się też o utratę walorów smakowych długo przechowywanych dań. Niektóre potrawy zyskają w ten sposób więcej smaku, ponieważ ich składniki „przegryzą się”. Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania o możliwości przechowywania potraw na święta.

Jak przechowywać krokiety w lodówce?

Krokiety to jeden z klasyków wśród potraw na święta. Usmażone krokiety wymagają przestudzenia i osuszenia. Następnie wkładamy je do szczelnie zamykanego pojemnika lub specjalnego worka do przechowywania żywności i wkładamy do lodówki. W takiej formie możemy przechowywać je maksymalnie 4 dni.

Wiemy już, jak przechowywać krokiety w lodówce, ale warto też dodać, że nadają się także do mrożenia. Można mrozić je z panierką lub jeszcze przed panierowaniem. Najlepiej pakować je próżniowo, ale jeżeli nie mamy takiej możliwości, wystarczą foliowe woreczki, z których należy usunąć jak najwięcej powietrza.

Do podsmażania czy podgrzewania krokietów przyda się patelnia nieprzywierająca dostępna w ofercie Kohersen. Smażenie na niej wymaga niewielkiej ilości tłuszczu, co pozwala ograniczyć kalorie i zadbać o zdrowie.

Czy łazanki można mrozić?

Łazanki są jednym z najpopularniejszych dań na wigilijnym stole. Wiele osób zastanawia się, czy łazanki można mrozić. Teoretycznie tak, ale po odmrożeniu ich smak nie będzie taki, jak tuż po ugotowaniu. Dlatego najlepiej przygotować je w dzień Wigilii, a jeśli chcemy, by gotowanie zajęło mniej czasu, warto wcześniej kupić odpowiedniej wielkości rondel dostępny w ofercie Kohersen. Wyróżnia go specyficzna budowa, która zapewnia wyjątkowo efektywne przewodzenie ciepła, a to przekłada się na szybsze gotowanie potrawy. Oferowany przez nas rondel ma też specjalną powłokę, która zapobiega przywieraniu i ogranicza ilość tłuszczu potrzebną do smażenia.

Jakie ciasta można upiec wcześniej przed świętami?

Wiele ciast nie traci ani wyglądu, ani smaku podczas mrożenia, dlatego to kategoria produktów, którą bez obaw możemy przygotować z nieco większym wyprzedzeniem. Jakie ciasta można upiec wcześniej przed świętami? Przede wszystkim piernik. Im dłużej ciasto piernikowe dojrzewa, tym staje się smaczniejsze, dlatego nawet miesiąc wcześniej możemy zagnieść ciasto piernikowe, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki, aby upiec je dopiero 3–4 dni przed świętami.

Jakie jeszcze ciasta można upiec wcześniej przed świętami? Lista jest dość długa. Obok piernika na tydzień przed Bożym Narodzeniem można upiec makowiec drożdżowy i po ostudzeniu zamrozić. To samo dotyczy keksu, ale w tym przypadku po ostygnięciu owijamy go w papier do pieczenia i wkładamy do lodówki. Warto pamiętać, że w ofercie Kohersen znajdziemy roboty kuchenne , z którymi bez większego wysiłku i bez brudzenia rąk przygotujemy ciasta gotowe do wypieczenia.

Ile wcześniej można zrobić śledzie na święta?

ile wcześniej można zrobić śledzie na święta, aby się nie zepsuły. Wszystko zależy od wersji, którą wybierzemy. Śledzie w oleju lub w occie mogą być przechowywane w lodówce nawet 3 tygodnie, ale musimy szczelnie zamknąć je w pojemniku i zanurzyć w płynie w całości. Z kolei śledzie w śmietanie, majonezie albo w innym sosie możemy przygotować maksymalnie 2 dni przed Wigilią.

Czy sałatkę jarzynową można mrozić?

Odpowiedź na pytanie, czy sałatkę jarzynową można mrozić, brzmi „nie”, jednak to nie oznacza to, że musimy robić ją dopiero w Wigilię. Wszystkie warzywa, oprócz cebuli i ogórków kiszonych, możemy pokroić 1–2 tygodnie wcześniej i zamrozić w woreczku strunowym lub szczelnym pojemniku do mrożenia. W dzień odmrażania wystarczy jedynie dorzucić wcześniej pominięte składniki oraz dodać do sałatki jajka i majonez.

Wiemy już, czy sałatkę jarzynową można mrozić, ale warto też wiedzieć, że zrobimy ją o wiele szybciej, używając odpowiedniego noża. Można też postawić na uniwersalny nóż kuchenny i naostrzyć go, używając prostego narzędzia, jakim jest ostrzałka do noży, ale większy komfort i precyzję krojenia zapewni profesjonalny nóż do warzyw. Ułatwi on zarówno obieranie, jak i krojenie tych składników. Jeżeli planujemy podawać sałatkę z pieczywem, zestaw noży w naszej kuchni koniecznie powinien też zawierać nóż do chleba.

Kiedy gotować barszcz wigilijny?

kiedy gotować barszcz wigilijny. Niektórzy zalecają, by robić to dzień przed Wigilią, a przed podaniem dodać do niego jedynie ocet, przecedzić i doprawić. W ten sposób składniki barszczu „przegryzą się” i wydobędziemy jego głębszy smak.

<Pamiętajmy, że potrawy na święta, których nie uda nam się zjeść, również możemy przechowywać w lodówce lub zamrozić, zamiast wyrzucać. Marnotrawstwo warto ograniczać też w odniesieniu do dekoracji świątecznych, nawet tych naturalnych. Przykładowo, jeżeli nie wiemy, co zrobić z jemiołą po świętach, wystarczy sięgnąć po nożyczki kuchenne, pociąć ją na drobne kawałki i ususzyć, aby następnie móc przygotowywać z niej aromatyczne herbaty, które mają pozytywny wpływ m.in. na układ odpornościowy i krwionośny.

Komentarze

Temat *

Imię / nick *

Twoja opinia o produkcie *

Security code
Wypełnij wszystkie wymagane pola

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do Newslettera Kohersen®