Dlaczego warto poznać kuchnię francuską?

Dlaczego warto poznać kuchnię francuską?

Dla Francuzów jedzenie jest ważnym elementem kultury i stylu życia. W przeciwieństwie do Polaków jedzą oni skromne śniadania i nie mają nic przeciwko kolacji jedzonej późnym wieczorem. Przerwy na posiłki są dla Francuzów świętością – nawet lunch w pracy jest równocześnie okazją do odpoczynku i niewiele osób wyobraża sobie pospieszne przekąszenie croissanta ze służbowym telefonem przy uchu. Co jeszcze charakteryzuje kuchnię francuską i dlaczego warto ją poznać?

Różne rodzaje kuchni francuskiej

Przepisy kuchni francuskiej

Kuchnia francuska jest znana na świecie jako wykwintna, elegancka i cechująca się dużą różnorodnością składników. Wiele osób uważa ją nawet za drogą i snobistyczną – nie zawsze jest to jednak trafna opinia. Warto poznać różne odmiany kuchni francuskiej i znaleźć tę, która jest najbliższa Twojemu sercu.

  • Haute cuisine (grande cuisine) – tzw. kuchnia wysoka, wykorzystująca trudno dostępne, często drogie produkty, serwowana w najlepszych restauracjach. Dania są podawane przez doświadczonych kelnerów z zachowaniem zasad savoir-vivre. Często towarzyszą im doskonałe wina. Kuchnia haute to zazwyczaj potrawy ciężkostrawne i sycące. Nie ma co ukrywać: dobre restauracje serwujące takie dania nie należą do najtańszych.
  • Nouvelle cuisine – odwrotność ekskluzywnej kuchni wysokiej. Kuchnia nouvelle z założenia ma być zdrowsza, lekkostrawna, mniej pracochłonna i dostępna dla wszystkich. Z oczywistych względów staje się obecnie popularniejsza niż haute cuisine.
  • Cuisine bourgeoise – to „zwykła”, tradycyjna francuska kuchnia domowa, różniąca się w zależności od regionu. Jej dania mają być proste w przygotowaniu, a porcje – duże i sycące. To właśnie ona, jako „prawdziwa kuchnia francuska”, podbija ostatnio serca miłośników gotowania.
  • Cuisine du terroir – kuchnia regionalna, której miłośnicy chętnie przygotowują tradycyjne dania poszczególnych regionów Francji, składające się z lokalnych składników. Ich dostępność jest zależna od pory roku.

Najpopularniejsze dania kuchni francuskiej

Najpopularniejsze dania kuchni francuskiej

Znane francuskie potrawy można by wymieniać bez końca. Są to przede wszystkim słynne ślimaki z masłem czosnkowym (escargots), naleśniki podawane na słodko i na słono (crepes), pasztet z gęsich wątróbek (foire gras) czy croissanty – jedzone „na sucho” lub w formie kanapek.

Tradycyjne dania francuskie mogą się nieco różnić w zależności od regionu Francji. W Normandii, ze względu na bliskość morza, często jada się przegrzebki i mule. Prowansja słynie z kuchni zbliżonej do śródziemnomorskiej, a Bretania – z gulaszy. Bez względu na region Francuzi lubią desery. Warto wspomnieć zwłaszcza o słynnym crème brulee, makaronikach czy eklerach, ale na słodko jada się tu także naleśniki i rozmaite wypieki (zazwyczaj z konfiturą lub kremami).

Francuskie potrawy z robota kuchennego? Nic prostszego!

Rozważasz zakup naszego robota kuchennego i zastanawiasz się, czy z jego pomocą uda Ci się przygotować francuskie potrawy? To żaden problem. Wśród wielu wgranych na urządzenie przepisów znajdziesz również klasyki kuchni francuskiej, które z pewnością przypadną do gustu Twoim domownikom.

Zupa cebulowa

Przepis na zupę cebulową

O tę aromatyczną zupę Francuzi wciąż toczą spór. Jedni twierdzą, że jako danie tanie i sycące ma ona chłopskie pochodzenie, inni – że tę aromatyczną potrawę wymyślił sam król Ludwik XVII. Bez względu na historię warto ją regularnie przyrządzać – zwłaszcza zimą. Jest rozgrzewająca i bardzo zdrowa!

Do jej przygotowania będziesz potrzebować cebuli, masła i wywaru drobiowego. Aby wydobyć jeszcze więcej aromatu, warto dodać do zupy nieco białego wina. W robocie kuchennym przygotujesz to danie w 20 minut, a z pewnością zachwyci Cię niebanalnym smakiem!

Ratatouille

Przepis na ratatouille

Ratatuja to aromatycznie doprawione, smażone warzywa – potrawa przyrządzana w dawnych czasach przez chłopów. Można ją jeść jako samodzielne danie lub dodatek do mięs. Jak ją przyrządzić?

Z robotem kuchennym nie będzie to nic trudnego – przeprowadzi Cię on przez przepis krok po kroku. Do przygotowania ratatouille będziesz potrzebować warzyw: między innymi pomidorów, cukinii i papryki. Przydadzą się także zioła: bazylia, tymianek, rozmaryn, a jeśli chcesz – dodaj też kminek i miętę. Robot najpierw podsmaży składniki, a następnie je poddusi. Nawet jeśli na co dzień stronisz od warzyw, dzięki tej francuskiej potrawie odkryjesz je na nowo.

Quiche Lorraine (placek lotaryński)

Przepis na quiche lorraine

Kisz lotaryński to rodzaj tarty z nadzieniem z jajek, boczku i sera. Jada się go tuż po przyrządzeniu (na ciepło) lub jako przekąskę (na zimno). Oprócz robota kuchennego do przyrządzenia kiszu będziesz potrzebować także piekarnika i formy do kiszu.

Najpierw należy przyrządzić kruche ciasto na spód. Rozwałkowane ciasto należy przenieść do formy do kiszu, uformować, schłodzić w lodówce, a następnie podziurkować widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Następnie możesz się zabrać za przygotowanie wypełnienia (robot poprowadzi Cię krok po kroku). Masę wylewa się na podpieczone ciasto, a całość wstawia ponownie do piekarnika, gdzie musi pozostać aż do zapieczenia.

Komentarze

Temat *

Imię / nick *

Twoja opinia o produkcie *

Security code
Wypełnij wszystkie wymagane pola

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do Newslettera Kohersen®