Jeśli patelnia, to wyłącznie taka… (cz. 1)

Jeśli patelnia, to wyłącznie taka… (cz. 1)

Jesteś miłośnikiem krwistego steka, a może wolisz lekko podsmażane warzywa? Co powiesz na omlet? Każdą historię kulinarną stworzysz za pomocą jednej patelni, ot małą historyjkę, ale nie prawdziwe arcydzieło! Pomożemy Ci znaleźć i wybrać mistrzowskie narzędzia, dopasować odpowiednią patelnię do Twojej ręki i gustu. I kuchenki.
Znasz ciekawy przepis? Świetnie. Z uwagą godną konesera dobierasz składniki w sklepie? Sukces u bram! Pozostaje jeszcze wybór naczynia i innych przydatnych akcesoriów. I w tym momencie większość pójdzie na łatwiznę, bo czy to w ogóle warto zastanawiać się nad tym, w czym będziesz gotować… Bierzesz to, co jest pod ręką. Nie oceniam. Pozostaje życzyć powodzenia, jednakże… Bohaterem dzisiejszych dociekań jest: patelnia, i dowiesz się, dlaczego warto znać różne typy tego jakże pospolitego naczynia (pozór pozoru!), by zostać kulinarnym Leonardem da Vinci.

  W niniejszym zestawieniu pomijam banalne kwestie takie jak ta, że patelnie różnią się rozmiarami, uchwytami, mogą być sprzedawane w zestawie z pokrywką lub bez. Chodzi o kluczowe różnice. Zacznijmy zatem od podszewki, czyli od materiału, potem nadamy temu kształt i wreszcie odpalimy nasze kuchenki.

Materiał, czyli wiem, z czego jem


Materiałów, z których wykonany jest korpus patelni, może być kilka: stal nierdzewna i węglowa, aluminium, żeliwo, szkło czy miedź. Będą różniły się miedzy sobą trwałością i efektywnością przewodzenia ciepła, co będzie miało wpływ na czas przygotowania posiłku. Warto wybrać taki materiał, który posłuży na lata, chyba że patelnia w Twoich rękach służy również innym celom poza gotowaniem, wtedy gwarancji nie ma. Niekiedy tworzyw będzie więcej niż jedno, np. w naczyniach Kohersen® stosujemy kombinację stali nierdzewnej i aluminium. Dlatego nie dość, że są niezwykle trwałe, dodatkowo świetnie przewodzą i utrzymują ciepło.

Poza głównym materiałem, z którego zrobione jest naczynie, mamy do rozpoznania dodatkowe warstwy, powłoki, powierzchnie funkcyjne: ceramiczne, teflonowe, tytanowe, emaliowane, kamienne. Od takich, które mają po prostu efektownie wyglądać, po takie, które zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła, zapobiegają przywieraniu czy ułatwiają czyszczenie.
Każdy materiał i każda powłoka ma swoje wady i zalety. I tak, patelnie z warstwą teflonową pozwalają na smażenie przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu, ale niestety łatwo je zniszczyć, używając ostrych szpikulców i sztućców. Podobnie rzecz się ma z patelniami ceramicznymi. Z kolei żeliwne uchodzą za najbardziej trwałe, są jednak naprawdę ciężkie, a ich powierzchnia wchodzi w reakcję z kwasami zawartymi w pokarmach. Wiemy dość, by stwierdzić, że nie ma takiej patelni, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. I to już na tym podstawowym poziomie, jakim jest wybór materiału.
Producenci nie ustają jednak w bojach, starając się połączyć zalety różnych rozwiązań, minimalizując przy tym niedoskonałości. W produkcji patelni Kohersen® wykorzystujemy opatentowana technologię BLACK CUBE® z dodatkową, podwójną powłoką DIAMOND. Zarówno wklęsła, jak i wypukła powierzchnia naczynia posiada charakterystyczną strukturę plastra miodu, która zapewnia szybkie i równomiernie rozprowadzanie ciepła, a także zapobiega przywieraniu potraw do naczynia. Mniej czasu, mniej energii, mniej tłuszczu – czego chcieć więcej! A co z odpornością? Bez obaw. Powłoka DIAMOND skutecznie zabezpiecza przed uszkodzeniami, nawet jeśli delikatność i wyczucie nie należy do Twoich mocnych stron. Co ciekawe, naczynia Kohersen® są wolne od szkodliwych substancji PFOA oraz PFOS, których można się nawdychać, używając niektórych patelni teflonowych. Dzięki temu Twoje potrawy będą naprawdę zdrowe i doskonałe w smaku.

Komentarze

Temat *

Imię / nick *

Twoja opinia o produkcie *

Security code
Wypełnij wszystkie wymagane pola

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do Newslettera Kohersen®